
Parafia św. Wawrzyńca w Mokrem
Pierwsza wzmianka na temat kościoła parafialnego w Mokrem pochodzi z roku 1346. W pochodzącym z tego roku spisie świętopietrza znajduje się informacja jako by już od roku 1337 kościół mokierski nie uiszczał należnego podatku. Stąd można przyjąć że kościół istniał już w 1337 roku.
Przypuszczalnie na początku swojego istnienia czyli od roku około 1330 kościół był drewniany. W aktach wizytacji kościołów ówczesnego powiatu pszczyńskiego , na zlecenie biskupa krakowskiego w roku 1598 dowiadujemy się że:” we wsi Mokra pod wezwaniem św. Wawrzyńca stoi kościół murowany” . Niestety nie jest znana dokładna data wzniesienia murowanego kościoła. Musimy przyjąć że jest to okres między 1530 a 1590 r.
Kościół w Mokrem w okresie reformacji i aż do czasów ponownego objęcia go przez duchowieństwo katolickie w roku 1654 był zaniedbany i niszczał. W 1716 r katolicki dziedzic i patron kościoła Zagórski przystąpił do remontu i odbudowy kościoła. Dobudowano dwie boczne kaplice , wykonano nowe pokrycie dachu i zbudowano kryptę pod kościołem . W kolejnych latach dziedzicami w Mokrem byli ponownie ewangelicy. Kościół znowu popadł w ruinę , wg ówczesnych zapisów „ wieżyczki kościoła zruinowane, świeczniki dwa połamane, tak samo krzyż, organy popsowane, zbudowania plebańskie bliskie ruiny, stodoła zniszczona”. W tych czasach około roku 1791 stała jeszcze drewniana dzwonnica na palach nieopodal budynku kościoła. Murowaną wieżę połączona z nawą zbudowano w roku 1863 za czasów urzędowania ks. proboszcza Jana Mayera .
W 1886 roku kościół odmalowano a dwa lata później umieszczono w nim rzeźbioną Drogę Krzyżową, która istnieje do dziś. Kolejny znaczący remont miał miejsce w 1933 roku za czasów proboszcza Świerkota. Odnowiono ołtarze, figury i obrazy, kościół odmalowano, zakupiono nowe ławki i uruchomiono oświetlenie.
Najcenniejszymi zabytkami kościoła w Mokrem są : figura Matki Bożej Anielskiej, organy z roku 1772 i chrzcielnica z końca XVII w, osiemnastowieczna kaplica oraz zewnętrzna kaplica Jana Nepomucena a także stacje Drogi Krzyżowej z 1888r.
Proboszczem parafii św. Wawrzyńca jest ks. Adam Jureczka. POmocą służy ks. Jan Brol rezydent.