To od czego zaczniesz to zapewne potrzeby osoby, dla której szukasz opieki oraz Twój (Wasz) budżet, jaki możecie przeznaczyć na ten cel. Masz zapewne również jakieś wyobrażenia, co do tego, jakimi cechami i umiejętnościami powinna odznaczać się szukana opiekunka. W Niemczech takie osoby można znaleźć na przykład poprzez pośrednictwo pracy. U nas ten sposób również powoli się rozwija. Ale zacznijmy od samodzielnych poszukiwań.
W takim przypadku najlepiej jest zacząć od… własnej rodziny, znajomych i sąsiadów. Nie ma jak poczta pantoflowa – często z pierwszej ręki dowiesz się jaka jest polecana opiekunka osób starszych. Jeśli osoba, dla której szukasz opieki nie wymaga specjalistycznej wiedzy, czy umiejętności, a jedynie pomocy w codziennym życiu, to być może ktoś ze znajomych mógłby podjąć taką pracę. Plusem jest to, że znasz tę osobę i wiesz, czy możesz jej zaufać oraz czy da sobie radę. Jeśli jednak nie znajdziesz nikogo takiego lub potrzeba osoby ze specjalistycznymi kwalifikacjami wówczas można spróbować dać ogłoszenie na przykład w prasie lub agencji pośrednictwa pracy.
Pamiętaj, aby sprawdzić referencje osób, które się zgłaszają – zadzwoń do poprzednich pracodawców i porozmawiaj z nimi. Niestety w Polsce dość trudno znaleźć osobę wykształconą w kierunku opieki sanatoryjnej, podczas, gdy wykwalifikowana w tym kierunku opiekunka w Niemczech to powszechność. Stąd tak ważne są referencje, jak również wszelkie kursy, które mogą świadczyć o wiedzy danej osoby, szczególnie te specjalistyczne. W końcu powierzasz czyjeś zdrowie, bądź co bądź, obcej osobie.