Obturacyjny bezdech senny jest bardzo częstą jednostką chorobową w populacji. Należy bezwzględnie mieć na uwadze fakt, iż w przypadku występowania obturacyjnego bezdechu sennego choremu doskwierać mogą przede wszystkim problemy związane z układem krążenia.
Jakie są powikłania OBPS?
W przypadku schorzenia jakim są bezdechy nocne leczenie powinno być ukierunkowane i szybko wdrożone. Statystycznie udało się udowodnić, iż u chorych z OBPS ryzyko zawału serca jest wyższe o 50%, podobnie jak ryzyko udaru mózgu, otępienia oraz innych poważnych schorzeń o powikłaniach naczyniowych.
Jakie są objawy OBPS?
Typowe jest chrapanie w trakcie snu, z towarzyszącymi epizodami bezdechu, sięgającymi nawet minuty! Chorzy w ciągu dnia odczuwają senność, zasypiają za kierownicą lub też przy pracy. Oprócz konsekwencji somatycznych, obserwowane są także skutki przewlekłego niewyspania pod postacią zaburzeń emocjonalnych, lękowych i depresji.
Leczenie opiera się o redukcję masy ciała, niepalenie i ograniczenie spożywania alkoholu. Pomocniczo stosuje się CPAP, urządzenie wtłaczające powietrze pod dodatnim ciśnieniem do dróg oddechowych.