Segreguj Olej - punkty na terenie Mokrego

Mikołów dołączył do EKO projektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest zużyty olej jadalny. Na terenie miasta pojawiło się 40 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego.

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować awarie sieci kanalizacyjnej, a także szkodzi środowisku.

 

Jakie rodzaje olejów możemy segregować?

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do przygotowania posiłków. Mogą to być oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, oliwa z oliwek, a także tłuszcze stałe, jak masło, margaryna czy smalec.

https://www.segregujolej.pl/chce-segregowac/

Jak poprawnie przygotować oleje i tłuszcze do segregacji?

Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek plastikowej butelki typu PET. Nigdy nie należy wlewać gorącego oleju do butelki PET, może  się stopić i spalić. Do butelki można wlewać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, nie ma znaczenia, że zawierają resztki
przypraw czy cząstki jedzenia. Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę wrzuć do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji oleju. Lokalizację pojemników można sprawdzić na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa/.

Segreguj Olej MOKRE
Punkty odbioru zużytego oleju jadalnego w Mokrem

 

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanych olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków. Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie.

Sławomir Fudala

  

Skomentuj